Indie Podobno uważają, że 18% podatek od wszystkich transakcji dotyczących Bitcoinów

Poprzez sklasyfikowanie bitcoin jako klasy „wartości niematerialnych i prawnych“, indyjska agencja wywiadowcza zaproponowała 18% podatek od towarów i usług od wszystkich transakcji BTC.

Chociaż Indie nadal wykazują niepewność w swoim podejściu do walut kryptograficznych, lokalny rząd podobno rozważa wprowadzenie 18% podatku od towarów i usług od transakcji BTC. Przy takich transakcjach przekraczających 5 miliardów dolarów rocznie, nowo zaproponowany podatek mógłby przynieść dodatkowe dochody w wysokości około 1 miliarda dolarów.
18% podatek od transakcji BTC w Indiach?

Według zasięgu Times of India, Centralne Biuro Wywiadu Gospodarczego (CEIB) przekazało wniosek do Centralnej Rady Podatków Pośrednich i Ceł (CBIC).

CEIB opublikowała niedawno raport badający różne sposoby wykorzystania walut kryptograficznych i stwierdziła, że Bitcoin może należeć do klasy „wartości niematerialne i prawne“. Oznaczałoby to, że naród mógłby nałożyć podatek od towarów i usług na wszystkie transakcje dotyczące podstawowego składnika aktywów cyfrowych.

Agencja podkreśliła również, że jeśli podatek ten zostanie wprowadzony w życie, może pomóc w zmniejszeniu domniemanego udziału BTC w nielegalnej działalności.

W raporcie CEIB oszacowano, że wolumen transakcji Bitcoin wynosi około 40 000 crore rocznie (ok. 5,5 mld USD). Jeśli drugi najbardziej zaludniony kraj na świecie rzeczywiście przystąpi do opodatkowania, rząd może otrzymać do 7.200 crore Rs (1 mld dolarów) rocznie.

Warto zauważyć, że jest to drugie w ostatnim czasie badane przez Indie ustawodawstwo podatkowe związane z kryptokurrency. Poprzedni raport z początku grudnia wskazywał, że Departament Podatkowy rozważał do 30% podatek od zysków z inwestycji w aktywa cyfrowe.

Kontrowersyjne indyjskie podejście kryptograficzne

Ten gigantyczny azjatycki kraj ma nieco długą i intrygującą historię z kryptokur walutami. W 2018 r. bank centralny kraju (Reserve Bank of India) zabronił wszelkim instytucjom finansowym współpracującym z tym bankiem prowadzenia działalności związanej z walutami kryptograficznymi.

Choć nie był to bezpośredni zakaz używania krypto walut, większość firm powstrzymała się od prowadzenia działalności w kraju. Jednak Sąd Najwyższy Indii uchylił decyzję RBI na początku tego roku i określił ją jako „niekonstytucyjną“.

Wkrótce potem kraj zaczął wykazywać ogromne zainteresowanie aktywami cyfrowymi, z rosnącymi wolumenami handlu i nowymi inwestycjami firm kryptograficznych.

Niemniej jednak, RBI powiedział, że będzie kwestionować wyrok Sądu Najwyższego, ponieważ uważa, że złe podmioty wykorzystują krypto walutę do przeprowadzania nielegalnych transakcji.